نظرسنجی
برای جستجوی منابع اطلاعاتی اعم از مقاله، کتاب، فیلم و ... از کدام پایگاه های اطلاعاتی زیر بیشترین استفاده را می کنید؟

Web of Science
Scopus
PubMed
Clinical Key
Science Direct
Ovid
Proquest
UpToDate
Spinger Link
Cochrane Library

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 83
 بازدید امروز : 26
 کل بازدید : 46850
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.5581
صفحه اصلی > آئين نامه حمايت از مالكيت معنوي 

دریافت نسخه


 

آئین نامه رعایت از حقوق مالکیت معنوی در استفاده از منابع الکترونیکی

مقدمه:

کتابخانه های دیجیتالی تحت وب به این دلیل شکل گرفتند که توانستند دسترسی آزاد به منابع اطلاعاتی را سریع، کامل و به هر شکل برای مراجعان با هر شرایط اجتماعی فراهم کنند و با اشتراک منابع و پرداخت اجاره بهای پایگاه‌های اطلاعاتی به طور گسترده‌تر به خدمات اطلاع رسانی و اشاعه اطلاعات برخط بپردازند. این کتابخانه‌ها محیطی کنترل شده هستند که با رعایت چهارچوب‌‌‌های قانونی و تجاری مناسب و فارغ از محل نگهداری فیزیکی و حوزه تصدی گری شان، دسترسی یکپارچه به اطلاعات متن کامل ذخیره شده به شکل دیجیتالی را از طریق شبکه فراهم می آورند. چهارچوب فنی معماری کتابخانه دیجیتالی درون یک چهارچوب فنی و حقوقی است و وظیفه نظام های حقوقی، به طور ضمنی بیان کردن این چهارچوب اقتصادی و اجتماعی سریعاً متغیر است. حوزه های حقوقی مرتبط شامل حق تکثیر، حق اجرا و دیگر حقوق مالکیت معنوی، حقوق ارتباطات حریم خصوصی، و حقوق بین الملل است.

منبع دیجیتال

منظور از منبع دیجیتال، انواع مختلف منابع اطلاعاتی اعم از کتابها، مجلات، پايان‌نامه، طرح تحقيقاتي، و همچنين شامل اطلاعاتي است كه در پايگاه‌هاي اطلاعاتي الكترونيكي با حجم بسيار زياد وجود داشته و درقالب‌هاي چندرسانه‌اي، منابع شنيداري، ويدئو، عكس، متون نوشتاري و انواع مختلفي از مواد اطلاعاتي قابل دسترس است که بصورت برخط و از راه دور قابل استفاده مي‌باشد، پايگاه هاي اطلاعاتي شامل موارد زير مي‌باشد:

الف- پایگاهها ی اطلاعاتی و مجلات الکترونیکی خریداري شده( کنسرسيومي وزرات بهداشت)

ب- پایگاههای دسترسی آزاد(Open access)

ج- منابع رایگاه تحت وب

د- پایگاههای اطلاعاتی فارسی خریداری شده توسط دانشگاه

 كاربران

منظور از کاربران و استفاده کنندگان از منابع الکترونیکی و امكانات كتابخانه ، کلیه دانشجويان،‌كاركنان دانشگاه، اعضاء هيأت علمي دانشگاه مي‌باشند، افراد خارج از سازمان جهت استفاده موردي از طريق ارائه معرفي نامه و كارت شناسايي معتبر صرفاً در محل كتابخانه امكان پذير خواهد بود.

نحوه دسترسي به منابع الكترونيك

تمامي دانشجويان و كاركنان و اعضاء هيأت علمي جهت اتصال به اينترنت حساب كاربري مختص به خود را دارند. و با همان حساب از طريق نصب وي‌پي‌ان بر روي سيستم هاي خود مي‌توانند خارج از دانشگاه نيز از پايگاه ها و منابع ديجيتال استفاده نمايند.

مسئولیت حفظ و نگهداری اکانتهای ایجاد شده جهت کاربران بر عهده ایشان می باشد . لذا در صورت سوء استفاده از اين اکانتها، مسئوليت سوء استفاده بر عهده کاربر مي باشد .

شرايط دسترسي به منابع:

تقریبا تمام پایگاههای اطلاعاتی موجود در کتابخانه دیجیتال به روش اشتراک سالانه تهيه شده و مالکيت آن متعلق به ناشر يا کارگزار آن مي باشد.

بر اساس توافق فی مابین دانشگاه و ناشران ، دانلود سیستماتیک (دانلود کل یک کتاب یا همه مقالات يک شماره از يک مجله در يك زمان مشخص ) توسط كاربران تخلف محسوب شده و ممنوع مي باشد .

در اختیار قرار دادن اکانت VPN به سایر افراد به منظور استفاده یا دانلود مقاله یا سایر منابع بر عهده فرد دارنده اکانت می باشد و تمام مسئولیتهاي حقوقي آن نيز بر اساس بند الف متوجه فرد مذکور مي باشد. 

گزارش هاي پژوهشي و پايان‌نامه ها طبق قوانين تعريف شده، فقط صفحات مقدماتي جهت استفاده در اختيار كاربران قرار داده مي‌شود.

دانلود كتابهاي و مقالات الكترونيك در پورتال كتابخانه مركزي براي كاربران(دانشجويان، اعضاي هيأت علمي و كاركنان) صرفاً از طريق عضويت در پورتال كتابخانه امكان پذير است.