نظرسنجی
برای جستجوی منابع اطلاعاتی اعم از مقاله، کتاب، فیلم و ... از کدام پایگاه های اطلاعاتی زیر بیشترین استفاده را می کنید؟

Web of Science
Scopus
PubMed
Clinical Key
Science Direct
Ovid
Proquest
UpToDate
Spinger Link
Cochrane Library

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1420
 بازدید امروز : 72
 کل بازدید : 177283
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.2750
صفحه اصلی > راهنماهای آموزشی > راهنمای آموزشی HTML > Reaxys 

 

صفحه اصلی

معاونت تحقيقات و فناوري

مديريت اطلاع رساني و كتابخانه مركزي


آموزش استفاده از پایگاه اطلاعاتی Reaxys


معرفيREAXYS
Reaxysیك پایگاه شیمی وب - پایه می باشد كه برای محققان امكان جستجو در حوزه شیمی و علوم وابسته را فراهم می اورد. این پایگاه با انجام جستجوهایی منسجم به منظور كشف واكنشها و مواد شیمیایی با طراحی سنتز و منبع شیمیایی طراحی شده است .

میان پایگاهReaxys و پایگاهSciencedirect كنش متقابل وجود دارد كه این قابلیت اكتشاف ساختارهای شیمیایی را بهبود می بخشد . پایگاهReaxys برای محققان اطلاعات بی نظیری در رابطه با اكتشاف واكنشها و تركیبات داده ها فراهم می آورد و Science direct دستیابی به متون اصلی مورد اطمینان از قبیل متن كامل مقالات داوری شده و بخشهای كتابهای با تاثیر بالارا فراهم می سازد .

این پایگاه به دانشمندان شیمی زمان بیشتری برای خلاقیت و ابتكار میدهد و آنها را قادر میسازد تا در دنیای رقابت برای رسیدن به اهداف خود پیشگام باشند . تعامل در این پایگاه با دقت بسیار طراحی و برنامه ریزی شده است تا استفاده پذیری بالایی داشته باشد .

این پایگاه اطلاعات با كیفیت بالا و استثنایی را فراهم می آورد ، اطلاعاتی درباره واكنشهای شیمیایی و سنتز ، داده های كتابشناختی در تحقیقات شیمی آلی ، شیمی معدنی ، تركیبات شیمی آلی فلزی ، ویژگیهای واقعی و غیره. پوشش تاریخی این پایگاه به 1771 تا اكنون می رسد و بنابراین این پایگاه اطلاعات مهم متون شیمی و پروانه های ثبت اختراع را شامل می شود .

 

میان پایگاهReaxys و پایگاهSciencedirect كنش متقابل وجود دارد كه این قابلیت اكتشاف ساختارهای شیمیایی را بهبود می بخشد . پایگاهReaxys برای محققان اطلاعات بی نظیری در رابطه با اكتشاف واكنشها و تركیبات داده ها فراهم می آورد و Science direct دستیابی به متون اصلی مورد اطمینان از قبیل متن كامل مقالات داوری شده و بخشهای كتابهای با تاثیر بالارا فراهم می سازد . مقاله ای كه در siencedirect منتشر می شود دارای محتوایی غنی است و خواننده را قادر میسازد تا مستقیما به ارزشیابی اهمیت تركیبات ارائه شده در تحقیقش بپردازد .

محقق می تواند محتوای مقاله را بصورت مستقیم بفهمد و به محتویات جاری در Reaxys پیوند بزند ، كه باعث می شود هر دونفر یعنی خواننده و محقق به افزایش تولید تحقیقاتی بپردازند.

 

محتويREAXYS:

بیش از ۱۰۵ میلیون ترکیبات آلی، غیر آلی و آلی‌فلزی

بیش از ۴۲ میلیون واکنش‌های شیمیایی

بیش از ۵۰۰ میلیون واقعیت‌های تجربی منتشرشده

بیش از ۱۶ هزار مجلات و نشریات مرتبط با شیمی

بیش از ۲۴۰ سال دانش در حوزه شیمی

بیش از ۶ منبع نمایه‌سازی برای نمایش بین‌رشته‌ای از اطلاعات حوزه شیمی

 

كاربرانREAXYS

استفاده كنندگان از پایگاهReaxys چهار گروه عمده از محققین در رشته های زیر هستند كه شامل موارد زیر هستند :

شیمی سنتز: عمق داده های شیمی موجود در پایگاه امكان خوبی را برای شما فراهم می اورد كه به ارزیابی و طراحی بهترین راه و روش ممكن برای سنتز تركیب مورد نظر خود دست یابید. دانشمندان شیمی سنتز از امكانات سایت بهره مند می شوند.

 

شیمی دارویی : امكانات چند گانه پایگاهReaxys از داده های معتبر تجربی فراهم آمده كه با دقت از ژورنالها و پروانه های ثبت اختراع انتخاب شده اند این پایگاه داده هایی با كیفیت بالا برای دانشمندان علوم زیستی نظیر داروشناسان ، سم شناسان ، زیست شیمیدانان فراهم میآورد.

متخصصان اطلاعاتی شیمی : این پایگاه امكان جستجوی مناسبی را برای شیمیدانان برقرار می سازد كه دامنه تاریخی آن از سال 1771 تا به امروز تحقیقات علم شیمی را شامل میشود .

علم مواد : Reaxys دانشمندان علم مواد را قادر می سازد كه داده های ارزشمند اخیر را كه شامل ویژگیها و ساختارهای شیمیایی و فیزیكی است بدست آورند بنابراین قبل از مراجعه شیمیدانان به ازمایشگاه آنها بهتر میتوانند ویژگیهاییك ماده جدید را پیش بینی كنند و تخمین بزنند.

 

 

چگونگی جستجو در پایگاهReaxys

در قسمت Reaxys Help شما می توانید به اطلاعات جامعی درباره شش قسمت نوار ابزار این پایگاه دست یابید :

Query , Results , Synthesis Plans , History , My Alerts , My Settings

درقسمتQuery میتوانید نام یك واكنش ، یك ماده شیمیایی و یایك عبارت را وارد كنید . در واقع قسمت Query از سه قسمت تشكیل شده است :

Reactions , Substance & Properties , Text , Authors & more

 

 شما میتوانید عبارت پرسش را به شیوه های مختلف وارد كنید . می توانیدیك ساختار یا واكنش را با استفاده از ویرایشگر ساختار بكشید ، به بارگذارییك ساختار و یا واكنشی كه قبلا ذخیره كرده اید بپردازید و یا نام یك ساختار را تایپ كنید . شما همچنین می توانید جستجویخود را با استفاده از Save Query ذخیره كنید .

در قسمت Results بسته به نوع پرسش این پایگاه برای شما پاسخهای متفاوتی را فراهم می آورد .

 

 

امكان استفاده از Synthesis Plan به سه شكل:

1-با وارد كردن عبارت جستجو در قسمت Query و كلیك بر روی قسمت Synthesize به ساختارها در صفحات نتایج لینك برقرار می شود .

2- با بارگذارییكSynthesis Plan ذخیره شده

3-  با كلیك بر روی قسمت New در صفحه Synthesis plan و وارد كردن عبارت جستجو

ذخيره و نمايش جستجوها در REAXYS:

در قسمت History امكان ذخیره جستجوها و نمایش آنها در یك جدول تاریخی وجود دارد كه شما را قادر می سازد كه در میان جستجو هایی كه انجام داده اید به جستجوی مورد نظرتان برسید. هنگامیكه شما در سایت ثبت نام كنید و اصطلاحا log in شوید امكان دسترسی نتایج جاری و همچنین ذخیره شده قبلی برای شما فراهم است .